Кина горчлив диња екстракт производители и добавувачи | Chenlv

Горчлив диња екстракт

Краток опис:

 Горчлив  диња екстракт  е светло кафеава жолта прав, кој се добива од плодот Memordica Charantia Л. Таа има апликации за борба против рак, астма, разни инфекции на кожата, дијабетес, ГИ нарушувања и настинка. Покрај тоа, таа може да се бори дијабетес и е анти-вирусен со ХИВ и може да го зголеми производството на бета клетките од панкреасот, поправка бета-клетките, како и стимулирање на враќање на функцијата на панкреасот. Индустрии кои се користи во вклучуваат функционална храна, пијалаци и храна.


детали за производот

Тагови производ

Активна состојка:  charantin, momordicin, пептид

CAS бр .:  57126- 62 -2

Латинското име:  Momordica Charantia Лин.

Дел користат:  овошје

Изглед:  жолтеникава парична казна во прав

Метод за откривање на:  HPLC

спецификација:

Сооднос 10: 1

charantin10%

Momordicin Peptide70%

Ефикасност:

Bitter melon — also known as bitter gourd or Momordica charantia — is a tropical vine that belongs to the gourd family and is closely related to zucchini, squash, pumpkin, and cucumber.It’s cultivated around the world for its edible fruit, which is considered a staple in many types of Asian cuisine.The Chinese variety is typically long, pale green, and covered with wart-like bumps.On the other hand, the Indian variety is more narrow and has pointed ends with rough, jagged spikes on the rind.In addition to its sharp flavor and distinct appearance, bitter melon has been associated with several impressive health benefits.Bitter melon contains steroidal saponins such as momordicin, insulin-like peptides ,charantin and alkaloids, which confer hypoglycemic activity to bitter melon. Bitter melon stimulates the release of insulin and impedes the formation of glucose in the blood stream, a function that may play a tremendous role in the treatment of diabetes, especially in non-insulin-dependent diabetes. This hypoglycemic function is attributed to two substances: bitter melon and P-insulin.

Еве 6 бенефиции на горчлив диња и екстракт.

1.Bitter диња е добар извор на хранливи материи како растителни влакна, витамин Ц, фолна киселина и витамин А.

2.Bitter диња се покажа за да се подобри неколку маркери на долгорочна контрола на шеќерот во крвта, вклучувајќи нивоа на фруктозамин и хемоглобинот А 1c. Сепак, потребни се повеќе високо-квалитетни истражувања.

студии 3.Test цевка покажуваат дека горчлив диња може да има рак на борбата против својства и може да бидат ефикасни против желудникот, дебелото црево, белите дробови, назофаринксот, и рак на дојка.

4.Animal студии покажуваат дека горчлив диња екстракт може да се намали нивото на холестерол, што може да им помогне на поддршка на здравјето на срцето. Сепак, човечки истражувања да ги потврди овие ефекти е недостаток.

5.Bitter диња е ниско во калории, но богата со растителни влакна. Човечки и животински студии покажаа дека горчлив диња екстракт исто така може да помогне да се намали стомакот масти и телесната тежина.

6.Bitter лубеница е лесно да се подготви и може да се користи во многу различни јадења и рецепти.

Пакувањето на производот: 25 кг / барабан

Рок на важење: 24 месеци


  • Претходно:
  • Следно:

  • WhatsApp Онлајн Chat!